نویان شیمی ایستا - مواد اولیه شیمیایی
تماس با ما: 09129573799 - 02140881343
نویان شیمی ایستا - مواد اولیه شیمیایی
تماس با ما: 09129573799

دی اتانول آمین

دی اتانول آمین(Diethanolamine)

دی اتانول آمین ماده‌ای شیمیایی است که آن را به‌عنوان DEA و یک ماده مناسب جهت استفاده در فرمولاسیون محصولات آرایشی – بهداشتی و مراقبت پوستی برای تنظیم‌کردن PH آن‌ها و همچنین به‌عنوان عاملی برای بهبود و ثبات کف در محصولاتی مانند مرطوب‌کننده‌ها، کرم‌های ضدآفتاب، شامپوها، پاک‌کننده‌ها و نرم‌کننده‌ها می‌شناسند.

هنگامی که تولیدکنندگان می‌خواهند از ویژگی‌‌های دی اتانول آمین در محصولات استفاده کنند، آن را به مقدار کم در محصولات خود به کار می‌برند تا تنها از ملایم بودن و تحریک‌نکردن آن‌ها مطمئن شوند.

ازآنجایی‌که دو گروه هیدروکسیل در ساختار مولکولی این ماده وجود دارد، به آن دی الکل می‌گویند. از کاربردهای دی اتانول آمین می‌توان به استفاده در تولید نمک اسیدهای چرب زنجیره بلند اشاره کرد که این امکان را برای محصولات دهیدراته فراهم می‌کند تا به‌خوبی کف کنند. قابل‌ذکر است که بدانید علاوه بر دی اتانول آمین، از مواد دیگری مانند تری اتانول آمین و مونو اتانول آمین نیز در تولید محصولات بهداشتی و مراقبت از پوست استفاده می‌شود.

تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا درباره نام‌های دیگر DEA و ویژگی‌ها و کاربردهای این مواد شیمیایی بیشتر برای شما صحبت کنیم.

دی اتانول آمین چیست؟

دی اتانول آمین درواقع یک ماده شیمیایی آلی با علامت اختصاری DEA بوده که یک آمین دست‌دوم و یک الکل دوتایی، ساختار این ماده را تشکیل می‌دهند. الکل دوتایی موجود در ترکیب این ماده شیمیایی دو گروه هیدروکسیل دارد و این ماده نیز مانند دیگر آمین‌ها به‌عنوان یک باز ضعیف نقش ایفا می‌کند.

از مشتقات این ماده می‌توان به لورامید دی اتانول آمین، کوکو دی اتانول آمین، کوکو آمید دی اتانول آمین (روغن نارگیل دی اتانول آمید)، لورامید DEA لاریک دی اتانول آمید و لائورل دی اتانول آمید اشاره کرد.

این ماده شیمیایی بی‌رنگ بوده و بویی شبیه به آمونیاک دارد که ازجمله کاربردهای دی اتانول آمین می‌توان به ایجاد کف و بافت‌هایی مانند کرم و تولید محصولات آرایشی و بهداشتی اشاره کرد.

آشنایی با ویژگی‌های دی اتانول آمین

تمامی مواد شیمیایی کشف شده و تولید شده تابه‌حال دارای یک سری کاربرد و ویژگی هستند که آن‌ها را از یکدیگر متمایز کرده است. DEA هم از این قاعده مستثنی نبوده و ویژگی‌هایی دارد که افراد آن را با این ویژگی‌ها می‌شناسند. از ویژگی‌های دی اتانول آمین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • این ماده با گرم‌شدن و حرارت دیدن تجزیه شده و بخارهایی سمی را تولید می‌کند.
  • این ماده خاصیت محلول شدن در آب را داشته و با حل‌کردن آن در آب می‌توان قدرت بازی نسبتاً بالایی را به وجود آورد.
  • قابل‌ذکر است که بدانید این ماده نسبت به اکسیدکننده‌های قوی و همچنین اسیدهای قوی حساس بوده و به‌شدت نسبت به آن‌ها واکنش نشان می‌دهد.
  • DEA با فلزاتی مانند مس، روی، آلومینیوم و همچنین آلیاژهای آن‌ها واکنش نشان داده و خوردگی آن‌ها را به دنبال دارد؛ بنابراین توجه کنید که برای حمل‌ونقل و جابه‌جایی این محصول از ظروفی با جنس‌های نام برده شده استفاده نمی‌شود.

کاربردهای دی اتانول آمین

تمامی محصولات و ترکیبات شیمیایی یافت شده تا به امروز موارد استفاده و دامنه کاربرد مختلفی در صنایع مختلف داشته‌اند. دی اتانول نیز ازجمله ترکیبات شیمیایی یافت شده‌ای است که کاربردهای زیادی به‌خصوص در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی دارد. در ادامه کاربردهای دی اتانول آمین را به طور کامل برای شما مورد بررسی قرار می‌دهیم:

استفاده جهت تولید مواد آرایشی و بهداشتی

در ابتدا لازم است که بدانید اسیدهای چرب با اتانول آمین خنثی شده و تجزیه می‌شوند؛ برای مثال تری اتانول آمین‌ها برای امولسیون‌های روغن در آب به عنوان امولسی فایرهای بسیار مناسبی نقش ایفا می‌کنند. دی اتانول آمین به عنوان جزئی از مواد تشکیل دهنده محصولات آرایشی و بهداشتی و ایجاد حالت کرمی و کف مانند در آن‌ها استفاده شده و به عنوان ماده اولیه تولید مورفین کاربرد دارد.

کوکو آمید دی اتانول آمین یا همان روغن نارگیل یکی از مشتقات DEA بوده که از آن برای ساخت و تولید شوینده‌ها استفاده می‌شود.

استفاده جهت تولید سموم کشاورزی

از این ماده برای خنثی‌کردن مواد شیمیایی کشاورزی استفاده شده و یکی از دو فرایند موجود برای تولید سموم کشاورزی محسوب می‌شود.

استفاده جهت تصفیه گاز

ازآنجایی‌که این ماده شیمایی گرمای واکنش کمی داشته و خورندگی ایجاد نمی‌کند، بنابراین از آن برای تصفیه‌کردن و شیرین‌سازی گاز طبیعی، گاز غیرطبیعی و گاز پالایشگاهی استفاده می‌شود.

استفاده جهت تولید سیالات صنعتی

ازآنجایی‌که این ماده شیمیایی عمر زیادی داشته و خورندگی ایجاد نمی‌کند، از آن به‌عنوان یک عامل خنک‌کننده استفاده می‌شود. ترکیب دی اتانول آمین با اسیدهایی مانند اسید اولئیک یا اسید کربوکسیلیک نمک تولید شده و از خوردگی اسیدها به‌وسیله این اسیدها پیشگیری می‌کند.

دی اتانول آمین‌ها عمر خنک‌کنندگی بالایی داشته و امروزه به‌عنوان یک عامل خنک‌کننده در رادیاتور ماشین‌ها کاربرد داشته و امروزه کاربرد رادیاتورهای آلومینیومی روبه‌کاهش است.

کاربرد در صنعت نساجی

از دیگر کاربردهای دی اتانول آمین می‌توان به استفاده در صنعت نساجی به‌عنوان نرم‌کننده اشاره کرد.

دیگر کاربردهای دی اتانول آمین

از این ماده شیمیایی به‌عنوان کاتالیست در تولید فوم‌های پلی‌یورتان منعطف و غیرقابل‌انعطاف برای تقویت و بهبودبخشیدن مقاومت و پایداری آن‌ها استفاده می‌شود.

نام‌های دیگر DEA

بسیاری از مواد و ترکیبات شیمیایی وجود دارند که آن‌ها را با عناوین و نام‌های دیگری نیز می‌شناسند. دی اتانول آمین نیز از این قاعده مستثنی نبوده و آن را با نام‌های دیگری مانند DEA، دی اتیلول آمین، هیدروکسی اتیل و دو هیدروکسی اتیل آمین نیز می‌شناسند.

دی اتانول آمین چگونه تولید می‌شود؟

روش تولید دی اتانول به این صورت است که محلول آمونیاک، اتانول آمین‌ها برگشتی و اتیلن اکساید به‌صورت مداوم به چرخه واکنش وارد می‌شوند و در این مرحله به‌صورت هم‌زمان و ساده‌ای DEA، MEA و TEA حاصل می‌شوند. قابل‌ذکر است که بدانید نرخ تولید آمین‌ها متفاوت بوده و به انتخاب درست نسبت NH3 به EO و آمین‌های برگشتی از مراحل دیگر، بستگی دارد.

اگر بخواهیم به‌صورت واضح به نحوه تولید دی اتانول آمین اشاره کنیم، باید بگوییم که این ماده از واکنش آمونیاک با اکسید اتیلن حاصل می‌شود و این فرایند را می‌توان تنها فرایند تولید DEA در مقیاس صنعتی دانست. تمامی واکنش‌ها در این فرایند در حضور آب انجام شده و گرمای زیادی از خود تولید می‌کنند.

مقدار تولید دی اتانول آمین معمولاً به‌وسیله نسبت مولی آمونیاک به اکسید اتیلن ورودی واکنش، کنترل می‌شود؛ بنابراین لازم به ذکر است که بدانید امروزه این ماده شیمیایی پرکاربرد در مقیاس صنعتی را از طریق واکنش اکسید اتیلن با آمونیاک به دست می‌آورند. این واکنش به‌کندی صورت‌گرفته و اضافه‌کردن آب می‌تواند سرعت واکنش را زیاد کرده و اتانول آمین‌هایی با خلوص بالای 99 درصد تولید کند.

جمع‌بندی

دی اتانول آمین یک ماده شیمیایی متشکل از یک آمین دست‌دوم و یک الکل دوتایی بوده که در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی و همچنین تولید کف و حالت کرم‌مانند کاربرد اساسی دارد.

از ویژگی‌های دی اتانول آمین می‌توان به بی‌رنگ بودن و بوی شبیه به آمونیاک آن اشاره کرد. از نام‌های دیگر DEA می‌توان به دی اتیلول آمین، هیدروکسی اتیل و دو هیدروکسی اتیل آمین اشاره کرد.

دامنه کاربردهای دی اتانول آمین بسیار وسیع بوده که ما سعی کردیم در این مقاله به حداکثر کاربردهای آن اشاره کنیم. برای خرید دی اتانول آمین می‌توانید به سایت معتبر نویان شیمی مراجعه کنید که سابقه‌ای چندین ساله در زمینه فروش مواد شیمیایی دارند.

  • فروش دی اتانول آمین
  • فروش دی اتانول آمین پلمپ شازند
  • دی اتانول آمین بشکه های 220 کیلو گرمی
  • موجود در انبار تهران

جهت ثبت سفارش و استعلام قیمت تماس حاصل بفرمایید.

مدیریت فروش خانم امامی

02177093815-09129573799

امتیاز دهید

سایر محصولات نویان شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
منو
خانه
تماس با ما