نویان شیمی ایستا - مواد اولیه شیمیایی
تماس با ما: 09129573799 - 02140881343
نویان شیمی ایستا - مواد اولیه شیمیایی
تماس با ما: 09129573799

هیدروکسید پتاسیم(Potassium hydroxide)

هیدروکسید پتاسیم(Potassium hydroxide)

هیدروکسید پتاسیم یا پتاس یک ترکیب معدنی با فرمول KOH است که معمولاً پتاس سوزآور نامیده می شود. هیدروکسید پتاسیم یک باز قوی است و بسیاری از کاربردهای آن نتیجه این خاصیت است.
به عنوان یک باز، هیدروکسید پتاسیم برای تنظیم pH در ساخت و پردازش های صنعتی استفاده می شود. در صنعت کشاورزی از هیدروکسید پتاسیم برای تنظیم pH خاک‌های اسیدی استفاده می شود. این ماده جامدی سفید و به شدت خطرناک و خورنده است.

انحلال پتاس در آب به شدت گرمازا است و محلول‌های آبی غلیظ آن آب قلیایی نامیده می شود. این ماده پایداری حرارتی بالا و نقطه ذوب نسبتاً پایینی دارد و به صورت پلت هایی با مساحت سطحی کوچک ساخته می شود که کارکردن با آنها ساده تر است.

 

کاربردهای هیدروکسید پتاسیم

هیدروکسید پتاسیم در تولید مواد متنوعی از جمله صابون های مایع ، لوسیون ها ، شامپوها ، اسپری موها و پاک کننده های دندان مصنوعی استفاده می شود.
پتاس در ترکیبات صنعتی مانند پاک کننده های اجاق گاز ، پاک کننده های جاده ها و در دترجنت های غیر فسفاته و همچنین پاک کننده های لوله ها و زهکشی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

در حالی که استفاده از هیدروکسید سدیم برای صابون رایج تر است ، صابون های هیدروکسید پتاسیم در آب محلول تر هستند و برای محیط زیست خطر کمتری دارند.
پتاس در پزشکی و دامپزشکی برای تولید دارو کاربرد دارد. در دامپزشکی از این ماده برای جلوگیری از رشد شاخ گوساله ها استفاده می شود. در انسان نیز برای تشخیص عفونت های قارچی و همچنین از بین بردن زگیل و کوتیکول ها کاربرد دارد.

هیدروکسید پتاسیم در تولید کودهای گرید کشاورزی استفاده می شود. این کودها می توانند به عنوان منبع پتاسیم (یکی از سه غذای اصلی گیاه) برای محصولاتی که به یون های کلرید حساس هستند ، استفاده شوند.

پتاس در فرآیند ساخت کاغذ به عنوان یک عامل آنتی فوم عمل کرده و به عنوان ماده مغذی برای رشد چمن ، در کودهای صنعتی ، قارچ کش و علف کش استفاده می شود.
این ماده غیرقابل اشتعال است و در ساخت مواد شیمیایی چون پرمنگنات پتاسیم، پالایش نفت و تولید بنزین و ترکیبات پاک کننده مورد استفاده قرار می گیرد.

 

کاربرد هیدروکسید پتاسیم در صنایع غذایی

هیدروکسید پتاسیم اغلب به عنوان یک افزودنی در غذاهای فرآوری شده تجاری یا  یک لایه شیمیایی برای میوه و سبزیجات استفاده می شود. این ماده به عنوان تثبیت کننده برای ماندگاری بیشتر و به عنوان قوام دهنده به غذاهای فرآوری شده اضافه می شود.

پتاس در شکلات سازی ، فراوری کاکائو و نوشابه ها و به عنوان قوام دهنده در بستنی استفاده می شود. هیدروکسید پتاسیم برای نرم شدن زیتون و روکش چوب شور نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

خطرات و ایمنی پتاس

هیدروکسید پتاسیم یک باز قوی و خورنده است که می تواند به پوست و بافت ها نفوذ کند. تماس پوست یا چشم با محلول های KOH می تواند باعث سوختگی ، سوزش شدید و حتی کوری شود. استنشاق این باز خورنده به غشاهای مخاطی و ریه ها آسیب رسانده و در صورت بلع ، بسیار سمی است و می تواند منجر به آسیب دائمی بافت ها و مرگ شود.

هیدروکسید پتاسیم در مواد غذایی برای تنظیم pH ، به عنوان یک تثبیت کننده و ماده قوام دهنده مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده به عنوان یک ماده غذایی مستقیم انسانی توسط FDA ، بر اساس رعایت شرایط خوب تولید بی خطر در نظر گرفته شده است.

  • فروش هیدروکسید پتاسیم
  • هیدروکسید پتاسیم یونید کره
  • هیدروکسید پتاسیم چین
  • درصد خلوص 90٪

بسته بندی در  کیسه های 25 کیلوگرمی
موجود در انبار تهران

جهت ثبت سفارش و استعلام قیمت با کارشناسان فروش ما تماس حاصل بفرمایید.

مدیریت فروش خانم امامی

02177093815-09129573799

5/5 - (4 امتیاز)

سایر محصولات نویان شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
منو
خانه
تماس با ما