نویان شیمی ایستا - مواد اولیه شیمیایی
تماس با ما: 09129573799 - 02140881343
نویان شیمی ایستا - مواد اولیه شیمیایی
تماس با ما: 09129573799

سیکلوهگزانون

سیکلو هگزانون

در این مقاله ضمن معرفی سیکلوهگزانون، به بررسی ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی،قیمت، کاربرد‌ها و نحوه خرید آن می‌پردازیم.

سیکلوهگزانون

سیکلوهگزانون یا سیکلوهگزیل با فرمول مولکولی C6H10O، مایعی بی‌رنگ، روغنی و شفاف، با بویی خوشایند (نزدیک به بوی نعنا) است. در این مقاله به بررسی ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی این حلال آلی و غیرقطبی می‌پردازیم و انواع کاربرد آن در صنایع مختلف را به شما معرفی می‌کنیم.

همچنین اگر تصمیم به خرید سیکلوهگزانون دارید، در این مقاله نکات مهم و ضروری هنگام خرید را به شما یادآوری می‌کنیم و هشدارهای ایمنی و نکات حساس نگهداری و انبارکردن آن را به شما آموزش می‌دهیم.

سیکلوهگزانون چیست و چگونه تولید می‌شود؟

سیکلوهگزانون یا سکستون با فرمول شیمیایی C6H10O، از خانواده کتون‌های حلقوی، مایعی بی‌رنگ و شفاف است و در گذر زمان به زرد کم‌رنگ تبدیل می‌شود. این ماده رایحه‌ای تند نزدیک به بوی نعنا فلفلی یا استون دارد. سیکلوهگزانون سمی و اشتعال‌زا است و با نام‌های کتو سیکلوهگزانون، کتون، آنون، پیملیک کتون سیکلوهگزانون، کتو هگزامتیل و اکسو سیکلوهگزانون نیز شناخته می‌شود.

سیکلوهگزانون هم به‌صورت طبیعی (مقدار کم) وجود دارد و هم از طریق مصنوعی (در مقدار بسیار زیاد) تولید می‌شود. این ماده به‌صورت طبیعی در انواع روغن‌های خام و ادرار انسان یافت می‌شود. برای نخستین‌بار این ماده به‌وسیله مارکونیکوف از نفت خام استخراج شد؛ ولی بسیار ناپایدار بود. بعداً دانشمندی با نام بایر، از طریق کتون سازی اسید پیملیک به ساختاری پایدار از آنون دست پیدا کرد.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی سیکلوهگزانون

فرمول ملکولی C6H10O
جرم مولی 98.14 gr/mol (گرم بر مول)
حالت فیزیکی ماده مایع
شکل ظاهری شفاف – بی‌رنگ
چگالی یا دانسیته 0/9478 gr/ml (گرم بر میلی‌لیتر)
دانسیته بخار 3.4 vs air
نقطه ذوب 16.4 درجه سلسیوس – 61.5 درجه فارنهایت
نقطه جوش 155.65 درجه سلسیوس – 17/312 درجه فارنهایت
نقطه اشتعال 44 درجه سانتی گراد – 111.2 درجه فارنهایت
فشار بخار  5mmHg یا 20 درجه سانتی گراد
انحلال پذیری در آب 8.6 gr/100mL – 20 درجه سلسیوس (سانتی‌گراد)
ویسکوزیته یا گرانروی 2/02/7 cP
ضریب شکست 1/447
محلول در اتر، بنزین، استون، زایلن، اتیل گلیکول، دی اتیل آمین و…
CAS NO 1-94-108

سیکلوهگزانون یک حلال آلی بسیار قوی است که ترکیباتی مانند نیترات‌ سلولوزی، اتر‌ها، استات‌ها، انواع موم، چربی و روغن‌ها، رنگ و رزین و قیر را در خود حل می‌کند.

سنتز سیکلوهگزانون

به دلیل کاربرد بسیار زیاد سیکلوهگزانون در صنایع تولید نایلون و پلاستیک، از روش سنتزی برای تولید این ماده استفاده می‌کنند.

روش اول:

از طریق اکسایش سیکلوهگزانول با اسید کرومیک، سیکلوهگزانون را به مقدار زیاد تولید می‌کنند. اسید کرومیک لازم برای این سنتز را از طریق سدیم بی‌کربنات، پتاسیم کربنات و اسید سولفوریک به دست می‌آورند. از این روش برای تولید سیکلوهگزانون در مقیاس‌های بسیار بزرگ صنعتی استفاده می‌شود.

C6H12 + O2 → (CH2)5CO + H2O

روش دوم:

روش دیگری که به‌وسیله آن سیکلوهگزانون را تولید می‌کنند، هیدروژناسیون فنول است. در این روش از اکسیداسیون سیکلوهگزان با استفاده از کاتالیزور کبالت استفاده می‌کنند.

C6H5OH + 2 H2 → (CH2)5CO

روش سوم:

حاصل اکسیداسیون سیکلوهگزانول با تری اکسید کروم در شرایط آزمایشگاهی، سیکلوهگزانون تولید می‌شود. برای سنتز سیکلو هگزانون در این روش می‌توان از پتاسیم دی کرومات و سدیم هیپوکلریت به‌جای تری اکسید کروم استفاده کرد.

C6H11OH → C6H11OH + H2

کاربردهای سیکلوهگزانون

سیکلوهگزانون به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی منحصربه‌فردی که دارد، در صنایع مختلفی، خصوصاً تولید نایلون و پلاستیک استفاده می‌شود. در این بخش کاربرد سیکلوهگزانون در صنایع مختلف را بررسی می‌کنیم.

کاربرد سیکلو هگزانون در تولید نایلون و پلاسیتک

اصلی‌ترین و بیشترین میزان مصرف سیکلوهگزانون در صنایع تولید نایلون و پلاستیک است. در واقع بیشتر از 70 درصد سیکلوهگزانون تولید شده صرف کاپرولاکتام (تولید محصولات شیمیایی صنعتی) می‌شود و مابقی آن به سایر صنایع اختصاص پیدا می‌کند.

سیکلوهگزانون، یک حلال آلی قوی

سیکلوهگزانون یا آنون یک حلال آلی مهم برای اترهای سلولوزی، لاک‌ها، چربی‌ و روغن‌ها و پلاستیک‌ها است. همچنین در صنایع تولید رنگ‌های پوششی و رزین و انواع چسب‌ها از سیکلوهگزانون به‌وفور استفاده می‌شود. از خاصیت چربی‌زدایی این ماده مهم شیمیایی برای ازبین‌بردن چربی ابریشم استفاده می‌شود. همچنین حلالی مؤثر در تولید انواع سموم و آفت‌کش‌ها با ترکیبات ضدقارچی و ضدباکتریایی است.

کاربرد آنون یا سیکلوهگزانون در صنایع نساجی

امروز از نایلون در بافت انواع پارچه‌ها و تولید برخی نخ‌ها به‌وفور استفاده می‌شود و تقاضا برای چنین نخ‌هایی بسیار بالا رفته است. بنابراین بخشی از مصرف سیکلوهگزانون صرف منسوجات می‌شود. از جمله دلایلی که باعث شده استفاده از نایلون در منسوجات خیلی پرطرف‌دار باشد، رسانایی گرمایی کم این ماده است.

سایر موارد استفاده از سیکلوهگزانون

 • تولید چسب پی‌وی‌سی (PVC)
 • تولید محصولات مراقبتی مبلمان
 • ماده موجود در پلی‌استر و رزین مصنوعی
 • تولید فیلم عکاسی
 • صنایع لاستیک‌سازی
 • تولید انواع پاک‌کننده‌ها و لکه برها
 • تولید انواع موم
 • ماده مؤثر در ساخت نرم‌کننده‌ها
 • آفت‌کش‌ها و مواد ازبین‌برنده علف‌های هرز
 • ساخت برخی از داروها مانند آنتی‌هیستامین‌ها
 • ساخت جوهر پرینتر
 • مؤثر در ساخت انواع بلور
 • استفاده در ماده سازنده پاک‌کننده فلزها
 • افزودنی مورد استفاده در روغن‌ها
 • تولید انواع واکس و چربی‌های مصنوعی این چنینی
 • ساخت آدیپیک اسید
 • ساخت پلی‌وینیل کلرید یا PVC
 • حلال مناسب برای استات سدیم و نیترو سلولوز

نکات ایمنی هنگام استفاده از سیکلو هگزانون

سیکلوهگزانون در طبقه مواد شیمیایی سمی و مضر قرار می‌گیرد، بنابراین به دلیل مضراتی که دارد، بهتر است هنگام استفاده از این ماده به نکات زیر دقت ویژه‌ای داشته باشید تا دچار سانحه خطرناک یا عوارض جبران‌ناپذیر آن نشوید.

 • این ماده اشتعال‌زا است و به‌راحتی با گرما، جرقه یا شعله آتش مشتعل می‌شود.
 • سیکلوهگزانون و بخارات آن سمی است، از استنشاق و بلعیدن آن خودداری کنید.
 • دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی نگهداری شود.
 • در جای خشک و خنک و به‌دوراز نور مستقیم خورشید نگهداری کنید.
 • هنگام کار با این ماده از عینک، دستکش و لباس مخصوص استفاده کنید.
 • در ظروف عایق گرمایی نگهداری شود.

عوارض ناشی از سیکلوهگزانون و راهکار کاهش آن

سوزش چشم و پوست:

در صورت برخورد سیکلوهگزانون یا بخارات آن به چشم و پوست، آن را به مدت 15 دقیقه با آب فراوان شستشو دهید. همچنین لباس‌ها را از تن خارج کرده و با صابون به‌خوبی بشویید. در صورت وجود لنز در چشم‌ها، فوراً آن را خارج کرده و به پزشک مراجعه کنید.

مشکلات تنفسی:

در صورت بروز مشکلات تنفسی، فوراً از محیط خارج شوید و به فضای باز دارای هوای تازه بروید. درصورتی‌که عوارض تنفسی و سوزش گلو پس از نیم ساعت از بین نرفت، به پزشک مراجعه کنید.

حالت تهوع، سرگیجه، بی‌حالی و مشکلات کبدی:

درصورتی‌که دچار سرگیجه و سردرد، حالت تهوع و بی‌حالی شدید، فوراً محیط را ترک کنید. این عوارض پس از مدتی از بین می‌روند. همچنین سیکلوهگزانون در طولانی‌مدت موجب بروز مشکلات کبدی می‌شود، پس برای حفظ سلامت خود و اطرافیانتان نکات ایمنی را موبه‌مو اجرا کنید.

شرایط انبار کردن سیکلوهگزانون

اگر می‌خواهید مقدار زیادی از این حلال آلی را نگهداری و انبار کنید، قبل از هر چیز باید با شرایط انبارکردن آن آشنایی داشته باشید تا اتفاق غیر منظره‌ای رخ ندهد. همان‌طور که گفتیم سیکلوهگزانون اشتعال‌زا است و یک جرقه کوچک یا گرمای نسبتاً شدید کافی است تا انفجار و آتش‌سوزی شدید رخ دهد!

بنابراین لازم است این ماده شیمیایی را در ظروف عایق حرارتی نگهداری کنید و آن‌ها را در انبار دارای تهویه مناسب، با محیطی خنک و به‌دور از نور خورشید و گرمای مستقیم و غیرمستقیم نگهداری کنید. با این کار هم ایمنی را رعایت کرده‌اید و هم تا مدت‌ها زیادی سیکلوهگزانون، خواص فیزیکی و شیمیایی خود را حفظ می‌کند و بی‌اثر نمی‌شود.

نحوه خرید سیکلوهگزانون یا آنون

اگر تصمیم به خرید سیکلو هگزانون دارید، این بخش از مقاله را دقت فراوان بخوانید تا آگاهانه خرید کنید. چه به مقدار عمده و چه به مقدار جزئی از این محلول بخواهید، قبل از هر چیز باید یک فروشنده معتبر را پیدا کنید. پیداکردن مرکز فروش سیکلوهگزانون کاری بسیار دشوار است، زیرا باید ویژگی‌های زیر را هم‌زمان با هم داشته باشد.

نکات مهم حین خرید سیکلوهگزانون

 • مرکز فروش سیکلوهگزانون، بار شما را برای اتفاقات غیرمنتظره بیمه کند.
 • اصالت برند سیکلوهگزانون را برای شما تضمین کند.
 • در صورت مغایرت برند و آسیب‌دیدگی بار، آن را مرجوع کند.
 • محصول ارسالی دارای تاریخ تولید و انقضا و بارکد معتبر باشد.
 • بسته‌بندی مناسب و استاندارد برای ارسال داشته باشد.
 • ایمنی حین حمل‌ونقل محصول را رعایت کند.
 • بهترین کیفیت را با کمترین قیمت به شما عرضه کند.
 • مشاوره تخصصی داشته باشد و طی روند خرید شما را راهنمایی و همراهی کند.
 • مشتریان این مرکز رضایت کافی از محصول دریافتی و خدمات آن‌ها داشته باشند.

قیمت فروش سیکلوهگزانون

قیمت سیکلوهگزانون یکی از موارد مهمی است که باید به آن دقت کنید. بالابودن قیمت فروش سیکلوهگزانون، لزوماً به معنای برتری کیفیت آن نیست و برعکس. بررسی کنید که باتوجه‌به برند و کیفیت دریافتی، منطقی‌ترین هزینه را پرداخت کنید. قیمت سیکلوهگزانون به نوع برند و مقدار درخواستی شما بستگی دارد.

اگر تصمیم به خرید سیکلوهگزانون دارید، برای استعلام قیمت فروش سیکلوهگزانون با کارشناسان ما در نویان شیمی ایستا در ارتباط باشید.

نویان شیمی ایستا، معتبرترین مرکز فروش سیکلو هگزانون

ویژگی‌های یک مرکز معتبر برای فروش سیکلوهگزانون را به شما معرفی کردیم، اما یافتن چنین مرکزی، با تمامی این ویژگی‌ها کار دشواری است، ولی نگران نباشید. ما در نویان شیمی ایستا، تمام موارد بالا را رعایت کرده‌ایم تا بهترین خدمات را به شما ارائه دهیم. علاوه بر موارد ذکر شده، ما در نویان شیمی ایستا مشاوران و کارشناسان متخصصی داریم که دائماً در حال آموزش و به‌روز کردن اطلاعات خود هستند.

می‌توانید از خدمات مشاوره رایگان ما استفاده کنید و پاسخ تمامی پرسش‌های خود را بگیرید. ما برند اصالت برند موردنظر شما را تضمین، بار شما را بیمه و در صورت لزوم و هرگونه مغایرت، آن را مرجوع می‌کنیم. اعتماد شما برای ما ارزشمند است و تمام تلاشمان را می‌کنیم تا تجربه بهترین خرید را داشته باشید.

4.9/5 - (14 امتیاز)

سایر محصولات نویان شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
منو
خانه
تماس با ما